Jak se žilo dříve? Jistě si každý z nás tuto otázku nejednou položil. Něco o životě předků tady na Králicku prozradí naše první expozice. Vznik města odtajní pověst o dceři krále Panila, ještě dřevěné domy na náměstí ukáže obraz ze 17. století, cechy představí své znaky, měšťané zase nechají nahlédnout do svých domácností. Po vojácích zůstaly zbraně a pověstný tereziánský katastr vás seznámí s tím, jak se dříve trestali zločinci a lotři. Na klid a pořádek nejen ve městě, ale i v muzeu laskavě dohlíží vážený pan starosta Rotter se svou manželkou a třemi dětmi.
VíceNerosty, zkameněliny, brouci, motýli, ptáci, savci a modely hub tvoří ojediněle početnou sbírku v rámci regionálních muzeí. Seznámíte se s pravěkými vykopávkami z nedaleké Červené Vody, dozvíte se, co je to čarověník a jak si žijí mravenci, setkáte se s rodinkou křečků i s posledním vlkem z Králického Sněžníku.
VíceČlověk je bytost společenská, nejlépe se cítí samozřejmě mezi lidmi. A tak si založil spolek snad na všechno. Pořádal slavnosti a zábavy a předháněl se v předvádění svého spolkařského kumštu. O historické exempláře z těchto činností není ani v našem muzeu nouze – páni střelci, hasiči a bafající kuřácká společnost "Modrý opar" rádi něco o sobě prozradí.
VíceOpravený barokní špýchar v zámeckém areálu v Nových Hradech se proměnil v První české muzeum cyklistiky. Jsou zde vystaveny exponáty, ze soukromé sbírky českého sběratele – velocipedisty, který se tomuto oboru věnuje již od svých patnácti let.
VíceSoučástí prohlídky je přednáška o historii zámku, jeho probíhající rekonstrukci a návštěva hlavního rokokového sálu, který je jedním z klenotů zámku.
VíceHistorie města a okolí, sklářství na pomezí Čech a Moravy, kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského, pamětní síň Jindřicha Pravečka.
VíceStálá expozice dokladuje historii Žamberka, významné rodáky a osobnosti. Představuje rozvoj lidových i uměleckých řemesel na Žambersku. V muzeu je umístěna také Erxlébenova novogotická lékárna z konce 19. století, mechanický Jedličkův betlém a loutkové divadlo.
VíceVýstava, představuje vznik samostatného československého státu a významné iniciativy, které tomu v období 1. světové války předcházely, období let 1938 a 1939, Mnichovskou dohodu a okupaci českých zemí. Věnuje se nejvýznamnějšímu odbojovému činu v Evropě v období 2. světové války - atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Představuje také konec nadějí a rok 1948, kdy se počátek nového budování demokracie zvrátil v další, tentokrát komunistickou diktaturu. Seznámíte se s obdobím politické perzekuce i okupací země vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.
VíceJiž konec chodby druhého patra zámku dýchá zámeckou atmosférou. Uvítá Vás opona od Jana Umlaufa s panoramatem Letohradu. Na stěnách je rozvěšeno paroží a obrazy s loveckými motivy. První místnost je zasvěcena období baroka. Druhá místnost Vám představí uměleckou rodinu Umlaufovu a období historismu, tedy 19. století. Jsou zde obrazy od bratrů Jana a Hynka Umlafových a dřevořezby od jejich otce, Dominika Umlaufa. Poslední místnost je již z doby novější, z přelomu 19.a 20. století, tedy největší slávy secese. Své místo zde nalezly obrazy od Alfonse Muchy, který měl v Letohradě (tehdejším Kyšperku) pronajatý ateliér.
VíceSeznamuje s výrobou sirek na letohradsku. Návštěvník zde uvidí technologické postupy výroby sirek a exponáty, vázající se k sirkařství. Na své si přijdou i dětští návštěvníci, pro které je připraven dětský koutek se sirkovými hlavolamy.
Více
© 2024 Obec Třebovice, Kontaktovat webmastera, Mapa stránek, Prohlášení o přístupnosti, Ochrana osobních údajů
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO